موضوع :رفع موانع امور اداری دانشجویان و ارائه راهکارهای آن

خلاصه گفتگو:

در این گفتگو ؛ مدیر اجرایی راهبرد تهران به نحوه ارائه خدمات و پیشبرد امور اداری در دانشگاه آزاد پرداخته و جهت نگرانی خود، موضوع را مطرح کرده‌اند. ایشان با ابراز نگرانی، بیان کرده‌اند که برخی دانشجویان با روش ارائه خدمات امور اداری در دانشگاه آزاد، رضایت ندارند. در این راستا، مدیر اجرایی راهبرد تهران از مشکلاتی در سیستم برخط دانشگاه آزاد اشاره کرد که به دلیل قطعی مداوم آن، دانشجویان مجبور به حضور مستمر جهت رفع مشکل در دانشگاه هستند و این باعث ناراحتی و اختلال در برنامه‌های درسی و شغلی شان می‌شود. و بعضا مجبورند راه دور بین شهری را چندین بار رفت و آمد نمایند که خود معضل و مشکلی در مسیر پیشرفت تحصیلی ، معیشتی و شغلی دانشجویان ایجاد می کند.

پیگیری امور اداری دانشجویان

وحید فعال پاکدهی _ مدیر اجرایی راهبردی تهران؛ در گفتگو با روابط عمومی راهبرد تهران از نحوه پیشبرد امور اداری دانشجویان در دانشگاه آزاد ابراز نگرانی کردند. در این گفتگو، با توجه به گزارش‌های ثبت شده و پیگیری‌های انجام شده، برای اخذ تاییدیه مالی مربوط به تکمیل پرونده فارغ التحصیلی دانشجوی مقطع دکتری از دانشگاه آزاد واحد ... بیش از ۴۰ روز پیگیری مستمر انجام شده است.که در نوع خود بسیار نادر و دور از انتظار می باشد. در نهایت،برای تکمیل پرونده فارغ التحصیلی دانشجوی مقطع دکتری علی رغم پیگیری روزانه بیش از یک ترم زمان برده است.
مدیر اجرایی راهبرد تهران تاکید داشتند :با توجه به نگرانی موجود درباره رویه‌ی پیشبرد امور اداری در دانشگاه آزاد، نیاز است مسئولین دانشگاه اقداماتی را به منظور تسهیل و روان سازی امور اداری و نیز در راستای کاهش استرس و فشارهای روحی دانشجویان پیش بگیرند. این اقدامات شامل: بهینه سازی مراحل اداری علی الخصوص برای دانشجویان مقطع ارشد و دکتری و نیز تسهیل در روند انجام مراحل اداری به صورت برخط و یا ارائه خدمات نیابتی دانشجویی، می‌تواند مفید و مشکل گشا باشد. با اجرای این اقدامات، علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه برای دانشجویان، از تحمیل فشارهای روحی بر دانشجویان کاسته خواهد شد و آن‌ها می‌توانند به بهترین شکل از دانشگاه آزاد بهره‌مند شوند. و تحصیلی راحت را تجربه نمایند.
در این خبر آمده است: برای بسیاری از دانشجویان مقطع ارشد و دکتری که شاغل هستند یا در شهر دیگری سکونت دارند، انجام مراحل اداری در دانشگاه شان به شدت چالش برانگیز است و یا برای دانشجویان خانم که ممکن است بخواهند مراحل اداری تحصیلی را خود حضورا پیگیری کنند، مشکلات بسیار ریز و درشتی پیش می آید. طبیعتاً، این مسئله برای دانشجویان علاوه بر صرف هزینه و اتلاف وقت زیاد، باعث ایجاد استرس، فشار روحی و بی‌ثباتی و افت در روند تحصیلی و تحقیقاتی شان ایجاد می کند.
مهندس فعال اضافه کردند؛ که دانشجویانی که در فرزند‌آوری سهیم بوده‌اند نیاز به پشتیبانی و حمایت گسترده تری دارند و باید زمینه‌های لازم برای حمایت از آن‌ها فراهم شود. دانشگاه‌ها نیز می‌توانند با ایجاد تسهیلاتی مانند مراکز مشاوره و روان‌شناسی، تخفیف‌های شهریه، پروژه‌های تحقیقاتی و اقدامات پیگیری نیابت امور اداری تحصیلی شان ، از دانشجویان در این زمینه حمایت ویژه ای نمایند

انجام امور دانشجویی،پیگیری امور دانشجویان در دانشگاه

مدیر اجرایی راهبرد تهران، از مدیران محترم دانشگاه آزاد تقاضا دارند که ، برای انجام امور اداری دانشجویان، از یک سیستم مرتب و تحت سامانه استفاده کنند. به این ترتیب، با حفظ یکپارچگی و سیستمی بودن امور، علاوه بر صرفه جویی در هزینه و زمان، تحمل فشار روحی کمتری بر روی دانشجویان و کارشناسان دانشگاه وارد می‌شود و تحقق شعار "تحصیلی راحت آرزوی قبلی ماست" محقق می‌شود.
مهندس فعال معتقد هستند؛ این تقاضا به منظور بهبود فرآیند اداری و کاهش زمان و هزینه‌های مورد نیاز برای انجام خدمات اداری دانشجویان ارائه می شود. در نتیجه، این کار می‌تواند منجر به بهبود کیفیت خدمات اداری و رضایت مندی دانشجویان شود.
همچنین ایشان تاکید دارند ؛ با عنایت به اینکه سیستمی نمودن مراحل بسیار زمانبر است، به همین خاطر پیشنهاد می شود با استفاده از سامانه راهبردتهران و انجام امور اداری به شیوه نیابتی ضمن ایجاد اشتغال برای دانشجویان و کارشناسان راهبردی، مشکل بخش عظیمی از دانشجویان مقطع ارشد و دکتری حل و هموار شود.

انجام خدمات اداری انجام کار اداری انجام امور اداری

مهندس فعال اعلام کرده است ؛ این طرح به مدت دو سال به صورت آزمایشی، در برخی از دانشگاه ها با موفقیت انجام شده و توانسته است در بین دانشجویان اثرات و نتایج مطلوبی را داشته باشد. همچنین او افزود با مشارکت سایر دانشگاه ها تلاش خواهد کرد که این طرح در کلیه دانشگاه های کشور اجرایی شود. این طرح اغلب به منظور حل مشکلات دانشجویان و ارتقاء کیفیت آموزشی در دانشگاه ها در دستور کار راهبرد تهران قرار دارد و با توجه به نتایج مناسبی که در دو سال گذشته در آزمایش های پیشین به دست آمده است، آینده این طرح در دانشگاه ها و دانشجویان کاملاً واضح بوده و مورد انتظار است. ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ -ف.