چگونه می توان ارزش واقعی یک ملک را پیدا کرد ( ارزیابی ملک)

چه در حال خرید و چه در حال فروش ملک  باشید، مهم است که بدانید ارزش یک ملک چقدر است. در اینجا  سعی می کنیم که نحوه پی بردن به ارزش واقعی یک ملک را ارائه نمائیم.   در این مقاله

یافتن ارزش یک ملک ارزش ملک خود را چگونه برآورد می کنید؟

کارهایی که نباید هنگام یافتن ارزش ملک انجام دهید یافتن ارزش واقعی املاک و مستغلات یک ملک برای خریداران و فروشندگان خانه ضروری است. اما چقدر برای خانه ارزش قائل می شوید؟ در این مقاله، همه آنچه را که باید در مورد ارزش گذاری ملک خود بدانید را به شما نشان خواهیم داد.

یافتن ارزش یک ملک 

به خاطر داشته باشید که ارزش اموال در کل یکسان نیست. ارزش یک ملک به تعدادی از عوامل مانند مکان، اندازه، امکانات رفاهی، معماری و موارد مشابه بستگی دارد. به عنوان مثال، قیمت خانه در شهر های مختلف  شاخص خوبی از ارزش یک خانه در اعماق و حومه شهر نیست.

ارزش ملک خود را چگونه برآورد می کنید؟ 

اکنون، احتمالاً از خود می‌پرسید که چگونه می‌توانم بفهمم ارزش خانه‌ام چیست؟ روش های مختلفی برای یافتن ارزش ملک وجود دارد. اینکه کدام روش را انتخاب می کنید باید به آنچه که ارزش دارایی را برای آن نیاز دارید بستگی دارد.

گزینه شماره ۱: یک ارزیابی حرفه ای ملک ترتیب دهید 

ارزیابی دارایی که به عنوان ارزش گذاری وام دهنده نیز شناخته می شود ، ارزش قطعی یک ملک را همانطور که در گزارش ارزیابی بیان شده است، ارائه می دهد. ارزیابی املاک فقط توسط ارزیابان حرفه ای املاک انجام می شود. ارزش‌گذار ملک، ارزش یک خانه را بر اساس موارد زیر محاسبه می‌کند:
 • جنبه و اندازه زمین
 • پتانسیل توسعه و پهنه بندی
 • اندازه ساختمان و تعداد اتاق ها
 • امکانات و تجهیزات
 • قدمت و وضعیت ملک
 • چیدمان و طراحی
 • ویژگی های منحصر به فرد دیگری که می تواند بر ارزش تأثیر بگذارد
گزارش ارزیابی املاک می تواند برای تسویه حساب های حقوقی و املاک استفاده شود و معمولاً توسط وام دهندگان مورد نیاز است. این همچنین به خریداران کمک می کند زیرا خطر پرداخت اضافی در یک ملک بالقوه را کاهش می دهد. و این به فروشندگان درک بهتری از دارایی خود می دهد و به آنها اجازه می دهد تا بدانند چگونه می توانند ارزش بازار آن را بهبود بخشند.

گزینه شماره ۲: اموال خود را ارزیابی کنید 

ارزیابی اموال، ارزش بازار ملک را تعیین می کند. ارزش بازار به میزان قیمتی که یک ملک ممکن است بر اساس روندهای فعلی بازار و فروش های اخیر در منطقه بفروشد، اشاره دارد. این معمولاً توسط یک مشاور املاک به صورت رایگان انجام می شود. بر خلاف ارزش‌گذاری ملک یا بانک، ارزیابی زمانی که به تخمین ارزش ملک می‌رسد محافظه‌کارانه‌تر است. و اغلب بسته به وضعیت فعلی بازار محلی در معرض تغییر است. اگر در حال فروش ملک هستید، ارزیابی یک راه عالی بدون هزینه برای به دست آوردن ارزش تخمینی ملک شما است. با یک ارزیابی، ایده بهتری در مورد محدوده قیمت ملک خود خواهید داشت و چه کاری می توانید برای رقابت بهتر با املاک مشابه در منطقه انجام دهید.

گزینه شماره ۳: خودتان تحقیق کنید 

چند راه وجود دارد که شما می توانید بدون ارزش گذار ملک یا مشاور املاک، تخمین خوبی از ارزش ملک خود داشته باشید. یکی از ساده ترین آنها دریافت گزارش از سامانه راهبردتهران  است . در سامانه راهبردتهران می‌توانید آخرین داده‌های دارایی غنی را دریافت کنید که تمام اطلاعات مربوط به یک ملک خاص مانند ارزش تخمینی، تاریخچه فروش قبلی و جزئیات مربوط به حومه شهر را دارد. گزارش ملک رایگان شما شامل:
 • میانگین قیمت فروش در منطقه
 • املاک فروخته شده در منطقه
 • ارزش تخمینی ملک
به گزارش ملک با دقت نگاه کنید و مطمئن شوید که عوامل موثر بر ارزش اموال را درک کرده اید.

گزینه شماره ۴: خواص مشابه را مقایسه کنید 

همچنین می توانید ارزش ملک را از طریق مقایسه تخمین بزنید. به املاک مشابه در منطقه نگاه کنید تا متوجه شوید که ملک شما چقدر باید ارزش گذاری شود. در اینجا چیزی است که باید هنگام مقایسه خواص در نظر بگیرید:
 • تعداد تخت و حمام
 • متر مربع
 • امکانات رفاهی
 • وضعیت
 • روزهایی در بازار
 • قیمت متوسط ​​منطقه
 • نرخ ترخیص مزایده
 • درصد تخفیف
مقایسه یک ملک دو تخته و یک حمام با یک خانه چهار خوابه و سه حمام با استخر فایده ای ندارد زیرا اتاق خواب ها، حمام ها و امکانات اضافی آن ملک را به محدوده قیمت متفاوتی سوق می دهد. املاکی که قبلا ساخته شده اند نیز می توانند ارزش های بسیار متفاوتی داشته باشند. به فروش های محلی اخیر نیز نگاه کنید. برای به دست آوردن دقیق ترین برآورد ملک، به فروش ملک از سه ماه یا کمتر نگاه کنید. فروش ملک از شش ماه قبل یا بیشتر ممکن است دیگر مرتبط نباشد زیرا بازار ملک همیشه در حال تغییر است.

کارهایی که نباید هنگام یافتن ارزش ملک انجام دهید 

راه های زیادی وجود دارد که می توانید ارزش ملک خود را پیدا کنید. با این حال، راه های زیادی نیز وجود دارد که می توانید آن را اشتباه بگیرید. هنگامی که ارزش ملک خود را برآورد می کنید، این مشکلات و اشتباهات رایج را در ذهن داشته باشید:

مقایسه خواص غیر مشابه 

املاک مشابه را در محله های مختلف مقایسه نکنید. آنها ممکن است ویژگی ها و امکانات یکسانی داشته باشند، اما بازارهای محلی آنها کاملاً متفاوت است. همچنین عاقلانه نیست که املاک نوساز را با املاک تأسیس شده مقایسه کنید زیرا قیمت آنها نیز متفاوت است. برای دقیق ترین نتایج، همیشه املاک مشابه را در همان منطقه که در عرض چند سال از یکدیگر ساخته شده اند، مقایسه کنید.

فقط با استفاده از یک منبع 

همیشه بهترین کار این است که از چند منبع مختلف برای داده های بازار استفاده کنید. وب سایت های مختلف املاک را بررسی کنید یا منابع رسانه ای ملکی مختلف را بخوانید. با بیش از یک مشاور املاک صحبت کنید تا ایده بسیار خوبی از آنچه یک بازار خاص ارائه می دهد به دست آورید. یا خودتان به حراجی بروید.

بیش از حد احساساتی بودن 

ما نمی‌توانیم احساس دلبستگی به خانه‌هایمان نکنیم. اما ارزش احساسات معمولاً مانع از دستیابی به ارزش دارایی دقیق می شود. هنگامی که دریابید چگونه ارزش خانه خود را بیابید، بهتر است به حقایق و ارقام عینی نگاه کنید.

درک نکردن بازار ملک محلی 

اگر نرخ ترخیص مزایده خود را از نرخ جای خالی خود یا تفاوت بین یک خانه گذرانده شده در مقابل فروش زیر چکش نمی دانید، وقت آن رسیده است که اطلاعات خود را از بازار ملک بیشتر کنید. همین امر در صورتی صدق می‌کند که واقعاً نمی‌دانید از نظر قیمت ملک در منطقه شما و در سطح شهر پایتخت و ملی چه اتفاقی می‌افتد. بهترین راه برای شروع این است که شرکت در حراجی ها و خانه های باز در منطقه خود را آغاز کنید، با مشاوران املاک صحبت کنید و از اخبار بازار ملک مطلع شوید.